23
Ağu
2020

LFCS Nedir ? Nasıl Alınır?

Linux Foundation Certified SysAdmin (LFCS), Linux foundationın sistem yöneticileri için hazırlamış olduğu eğitim ve sertifikasyon programıdır.

LFCS Linux foundation tarafından artan Linux Sistem Yöneticisi ihtiyacını karşılaşamak amacıyla geliştirilmiştir. Uygulamalı olarak yapılan sertifikasyon sınavıyla, sertifika sahiplerinin gerçekten hands-on becerilerini test etmektedir.

Ücretlendirme

LFCS Sertifikasyon sınavı 300$’dır. Ayrıca eğitim ile birlikte bundle olarak alırsanız 100$ indirimle ikisini birden 499$ a alabilirsiniz. Bu bundle içerisinde ücretsiz Retake(sınavdana kalmanız durumunda ek hak) bulunmaktadır. Sertifika 3 yıl boyunca geçerlidir.

Eğitim

Ücret hoşunuza gittiyse şimdi içeriği öğrenebilirsiniz 🙂 Eğitimin içeriği dolu dolu ancak %95’i yazı şeklinde çok az video var. İçinde bazı ufak taskler de mevcut. Ancak eğitimde genel teorik bilgi üzerinde durulmakta. Bazı şeylerin detaylarını veya farklı kullanımlarını siz öğrenmek durumundasınız. Benim şahsi kanaatim eğitime bu parayı vermenize gerek yok. Bunun tek bir istisnası var o da yazımın sonunda fırsatlar kısmında mevcut.

Eğitim olarak O’reillyde bulunan Sander van Vugt’un eğitimini kesinlikle tavsiye ederim.

Sınav Konuları

Sınav konularını Linux Foundation’ın sitesinde görebilirsiniz. Ben kendimce söyleyeyim.

  • Disk işlemleri,
  • Kullanıcı işlemleri,
  • Find Grep vb. kullanımı

en önemli konular. Sınavda her şey var ama bunların ağırlığını(Puan olarak dikkat etmedim.) hissediyorsunuz.

Sınava Doğru

Evet programı aldınız, sınav tarihinizi ayarladınız. Sınavdan 24 saat önceye kadar koşulsuz sınavı iptal edip başka bir tarih belirleyebiliyorsunuz. Şahsen ben 2 defa yaptım. 24 saat yeterli bir süre bazı firmalarda bu daha az veya kısıtlı.

Sınav saati gelmeden önce ortamınızı hazırlayın. Bu kısım önemli!!! Masanızda hiç bir şey olmasın. Yanınızda sağda solda vs. İkinci monitor olmasın.

Gözetmen olayını pek sevmedim. Konuşma yok sadece yazıyor. Bu da bazı işlerin yavaş ilerlemesine sebebiyet verebiliyor. Ayrıca uzaktan bir kaç sınava giren biri olarak şunu söyleyebilirim ki gözetmenler çok sert!

Kimlik kontrollerini ve sistem üzerindeki kontrolleri tamamladıktan sonra odayı gezdirmenizi istiyorlar. Bu noktada şaka yapmıyorlar. Masanın altından tutun, ölü bölgeler vs. özellikle görmek istiyorlar. Sınavda yemek içmek yasak sadece, saydam bardakta su veya ambalajsız pet su içebilirsiniz.

Sınav süresi 2 saat toplam 24 soru mevcut ancak bunlardan bazılarında hatta bir çoğunda alt şıklar mevcut.

Sınav arayüzü gayet güzel. Size bir komut satırı arayüzü ve soldaki çerçevede soruları görebileceğiniz bir bölüm çıkıyor. Not alma sistemi var gayet hoş. Sorulardaki kritik verileri örnek cevabı yazacağınız dosya gibi tek tuşla kopyalayabiliyorsunuz.

Sınav süresince gözetmen sizi hiç rahat bırakmıyor. Bir ara düşünürken elim ağzıma geldi. Hemen ekranımı kapattı ve beni ikaz etti. Bir diğer arkadaşım da düşünürken ekrana yaklaşınca yerinizden oynamayın diye ikaz edilmiş.

Sınav sonuçları 36 saat içerisinde size mail ile bildiriliyor.

Sınav Tüyoları

Yalan yok ben ilk sınavdan 62 alarak kaldım. Geçme notu 66. Çalışmamıştım o yüzden problem değil. İkinci sınavdan 78 falan aldım sanırım ama 90 civarı bekliyordum bu sefer de 🙂

Sınavda gelen sorularda ekstra trickler olabilir. Örneğin sınavda %99 şu tarz bir soru göreceksiniz. Bir servisin portunu değiştirmenizi isteyecek. Portu değiştirdikten sonra firewall’da veya SElinux ile ilgili ek bir kısıtlama var mı yok mu kontrol etmeniz lazım. Varsa bunları da düzenlemelisiniz.

Sınav için en kolay bölüm network. Bu konuyla ilgili çok temel soru geliyor. Muhtemelen LFCE’de onun detayına giriyorlar.

İnternette örnek çalışma soruları var. Sınav bu sorulara çok çok benzer oluyor. Yani bir nevi dump gibi düşünün ancak sınav uygulamalı olduğu için elinizde birebir soru ve cevabı olsa bile uygulamanız lazım. O yüzden bu soruları ezber amaçlı değil öğrendiklerinizi test amaçlı kullanın.

Manuel kullanımı çok iyi öğrenin. Manuel sınavda sizin hayat kurtarıcınız olacak. Bu sınava bu yüzden aşık oldum. Çok öğretici. Sınavda bile öğreniyorsunuz.

Zaman yönetimi önemli. Maalesef sınav süresini dakika vs. bazlı göstermiyor. Bir bar var bu dolunca süreniz bitiyor. Ben ilk başladığınız zamanı hemen notlara yazmanızı zamanla ilgili süre sıkıntısı yaşadığınızda bunu kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca sınavda bir soruyu bilmiyorsanız yapılmadı olarak işaretleyip devam edebiliyorsunuz. Bilmediğiniz yerde çok takılmayın. Araştırmayı sonra yaparsınız. Önce emin olduklarınızı çözün.

Fırsatlar

Uygun fiyatla bu sınava ve eğitime katılmak için Linux foundationa üye olun. Kampanyaları size maille bildirecekler. Yıl içerisinde 3-4 ayda bir kampanya oluyor anca en büyük kampanya BlackFriday sonrasındaki CyberMonday’de yapılıyor. Burada eğitim artı sınav fiyatı 189$’a düşüyor.

Sonuç

Linux ile ilgilenen, linux ortamında yazılım geliştiren, siber güvenlikle ilgilenen veya gerçekten sistem yöneticiliği ile ilgilenenler bu sertifikasyon tam size göre. Başlangıç için harika. Çok zor olmadığı gibi çok öğretici. Hiç çalışmadan geçilebilecek kadar kolay değil ancak doğru çalışmayla çok rahat da geçilebilecek bir sınav. Diğer alternatifleri ile farklarını çok bilmiyorum belki ilerde karşılaştırır yazarım. Herhangi bir sorunuz varsa her zaman iletebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir