16
Kas
2019

Lab Kurulumu – Docker Kurulumu

Merhabalar, Bir süre Fedora kullandıktan sonra bazı sebeplerden geri Windowsa döndüm. Ancak windowsta yaşama devam ederken linux güzelliklerinden kopmak istemiyordum. Ayrıca bi lab ortamı kurmak istiyordum. Bu nedenle Sanallaştırmalarla bu ihtiyacımı gidermeye karar verdim.

Sanallaştırmalar iyi güzel hoş ama bir de dünyanın hızla adapte olduğu bir de containerlar var. Bir çok sanal makineyi virtualbox ile makinemde kullanmama rağmen bir makineyi de Docker için kullanmaya karar verdim. Bu kapsamda öncelikle Ubuntu 18.04’ü indirdim. Daha sonra üzerine Docker kurmaya başladım.

İlk yapmamız gereken sistemi güncellemek:

Daha sonra Docker’ın dokümantasyonunda gösterdiği adımları takip ediyoruz.

Kurulum işlemimiz tamam. Docker’ın başarılı bir şekilde yüklendiğini test etmek için hello world containerını test edelim.

Evet sorunsuz bir şekilde çalıştıysa problemimiz yok artık müteakip aşamalara geçebiliriz. Eğer bir problem yaşadıysanız dokümantasyonu tekrar gözden geçirim. Ben kendi adımlarımı yazdım buraya arada atladığım şeylerden dolayı sizde sıkıntı olmuş olabilir. Ayrıca yorum olarak sorununuzu iletirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Artık Lab düzeneğimizi kurmanının vakti geldi.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir