11
May
2020

Gnome Boxes Kopyala Yapıştır

Merhabalar, Fedoraya geri dönüşümün şerefine Gnome Boxesı denemeye karar verdim. Aslında işin aslı böyle olmadı. Öncelikle virtualboxta problem yaşayınca bunu deneyeyeyim dedim 🙂

Gnome Boxes bir sanallaştırma yazılımı esasında ama fazladan güzel özellikleri de var. Bazı OS’leri kendi veritabanında aratıp oradan yükleyebiliyorsunuz. Lakin ben ilk iş olarak kali linux kurmak istediğimden onu bulamadım. Virtual box için indirdiğim ova vardı hazır inmiş olarak. Onu denedim ve kabul etti. Bu arada yeni sanal makine eklemek için sol üstteki + tuşuna basıyorsunuz.

Her şey çok güzeldi ancak host ile guest arasında kopyala yapıştır işleri çok kolaylaştıran bir özellik ve çalışmıyordu! Bunun için spice ‘ın ilgili paketlerini kurmanız gerekiyor. https://www.spice-space.org/download.html adresinde görebilirsiniz. Ancak bunları sanal makineye kuracaksınız unutmayın.

sudo apt install spice-vdagent

Kali linux için sadece üstteki komutu kullanmanız yeterli. Velev ki benim gibi unable to locate vs. tarzı bir hata alırsanız heyecan yapmayın. Kaliye bir update yapın ve artık indirebileceksiniz. Kurulumdan sonra bende hemen çalışmaya başladı.

Virtualbox ile artıları eksileri nedir şu an için tam karar veremedim. Sanki virtualboxta daha çok müdahale şansım vardı. Bu biraz daha çalışan şeye dokunma tarzı olmuş sanki. Ancak şu an işimi görüyor kurulumu ve yönetimi rahat. O nedenle gnome boxesı herkese tavsiye ediyorum.

İlerde karşılaştığım problemleri de bu konunun altına eklemeye çalışırım.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir